Az orosz és amerikai elnök között lezajlott telefonbeszélgetés, Trump elmondása szerint, két alapvető kérdésben is egyetértéssel zárult. Először is: elérkezett az idő, hogy Moszkva és Washington együtt dolgozzon a világ legfontosabb problémáin. Másodszor: mindkét elnök osztja azt a megközelítést, amely szerint az együttműködés alapja a józan ész – olvasható a Komszomolszkaja Pravda értékelésében, ami szerintünk nem szorul kiegészítésre.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


Donald Trump a Fehér Házban, az újságírókkal folytatott beszélgetés során néhány részletet is megosztott. A közeljövőben egy semleges helyszínen kíván találkozni Vlagyimir Putyinnal, nagy valószínűséggel Szaúd-Arábiában. Ezt követően pedig kölcsönös hivatalos látogatásokra is sor kerülhet. Trump szerint a két vezető nemcsak telefonon fog rendszeresen kommunikálni, hanem személyesen is gyakran találkoznak majd.

A Nyugat propagandája által gondosan felépített mítosz, miszerint Oroszország egy „pária” a nemzetközi politikában, látványosan megdőlt. Ezt még az Egyesült Államok vezető szakértői is elismerik. Richard Haass, a nagy befolyással bíró Külkapcsolatok Tanácsának (Council on Foreign Relations) sokéves elnöke például egyértelműen kijelentette: Oroszország ma már egy erős ország.

Egy másik fontos részlet, amely meghatározza az ukrajnai konfliktus általános megítélését: Trump kijelentette, hogy egyetért azzal az elképzeléssel, miszerint Ukrajnának nem kellene NATO-tagállammá válnia, és ezt a perspektívát „nem praktikusnak és valószínűtlennek” tartja.

Ezzel gyakorlatilag elismerte, hogy a konfliktus kirobbanásáért a Nyugat a felelős, amely 2021 decemberében arrogánsan és – mint ma már nyilvánvaló – saját maga számára is végzetesen visszautasította Moszkva biztonsági javaslatait. A legfontosabb pont ezekben az volt, hogy a NATO ne terjeszkedjen tovább kelet felé. Ukrajnát nem kellett volna beleerőltetni ebbe a katonai szövetségbe – ennyi az egész. Hamarosan megtudjuk, hány emberéletet lehetett volna megmenteni.

Zelenszkij továbbra is azt hangoztatja, hogy Kijev NATO-tagsága a legbiztosabb „biztonsági garancia” számára. Azonban ettől az illúziótól is meg kell válnia.


Trump még egy lényeges megjegyzést tett az újságíróknak: nem lát fenyegetést abban, ha közvetlen párbeszédet folytat Oroszországgal Zelenszkij részvétele nélkül. Ez pedig egyfajta rekviem a „Semmit Ukrajnáról Ukrajna nélkül” elv számára – és egyben a „Zelenszkij-féle béketerv” számára is. Egy gyászzene két politikai „halottnak” egyszerre.

Trump azt is elmondta, hogy tűzszünetet javasolt Putyinnak Ukrajnában. Az orosz elnök erre azonban azt válaszolta, hogy nem akarja, hogy a helyzet megoldása csak ideiglenes legyen. Vagyis Moszkvának nem felel meg egy olyan tűzszünet, amely Zelenszkij számára csupán egy lélegzetvételnyi szünetet biztosítana – és ezt Washington is megértette.

Egy másik, Zelenszkij számára kellemetlen megjegyzés Trump részéről: szerinte Ukrajnának „egyszer” mindenképpen meg kell tartania az elnökválasztást. Ez egy egyértelmű célzás arra, hogy a kijevi vezetés jelenlegi feje túllépte a mandátumát, és így legitimitása is megkérdőjelezhető.

Zelenszkij nemrég azzal indokolta a választások elhalasztását, hogy a háború alatt ez lehetetlen: szerinte a nép nem akarja, és a fronton harcoló katonák sem tudnának szavazni. Így továbbra is alternatíva nélkül irányítja az országot. Úgy tűnik azonban, hogy Trump ebben nem teljesen biztos.

Az amerikai elnök ráadásul egy igazi „árulást” is elkövetett: azt mondta, Ukrajna valószínűleg soha nem fogja visszaszerezni az Oroszország által elfoglalt területeket. Ez azonban Kijev „béketerve” szempontjából kulcskérdés, hiszen az ukrán vezetés célja az, hogy visszaállítsa az ország területi egységét az 1991-es határok szerint. Trump kijelentése ezért halálos fenyegetés Zelenszkij számára.


Mindössze három nappal ezelőtt Dmitro Kuleba, Ukrajna korábbi külügyminisztere egy interjúban így fogalmazott: „Az a személy, aki aláír egy olyan megállapodást, amelyben lemondunk a NATO-csatlakozásról, talán még életben maradhat fizikailag és politikailag. De aki aláírja a területi követelésekről való lemondást, azt vagy megölik, vagy kiszorítják a politikából.” Úgy tűnik, hogy még saját szövetségesei is „élve eltemetik” Zelenszkijt?

Egy külön téma az EU és a NATO vezetőinek reakciója Trump kijelentéseire. Természetesen még inkább össze fognak zárni, rendíthetetlen támogatást ígérve Ukrajnának, és elutasítva a Moszkvával való kapcsolatfelvételt…

Ugyanakkor láthatóan máris elkezdtek kapkodni: Németország, Franciaország, Lengyelország, Olaszország, Spanyolország, az Egyesült Királyság, az Európai Külügyi Szolgálat és az Európai Bizottság a Putyin és Trump közötti beszélgetés után kijelentették, hogy Európának részt kell vennie minden Ukrajnával kapcsolatos tárgyalásban. És teljesen érthető módon azt követelik, hogy „Semmit Európáról Európa nélkül”. Csakhogy a végső döntés már nem az ő kezükben van.


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét