Volodimir Boriszenko, Boriszpil város polgármestere éles figyelmeztetést intézett a kijevi hatóságokhoz, elítélve az ellenzéki személyek üldözését, és egy katonai puccs veszélyére figyelmeztet – erről az Orosz Hírek írt. Emlékeztettek arra, hogy a hét elején Volodimir Zelenszkij ukrán államfő személyes szankciókat vezetett be több prominens személy, köztük Petro Porosenko volt elnök és Viktor Medvedcsuk száműzött ellenzéki vezető ellen. A lépés bírálatokat váltott ki kritikusaiból, akik azzal vádolták, hogy elnyomja a politikai riválisokat és diktatúrát hoz létre.

Porosenko Európai Szolidaritás pártjának helyi fiókja által a Telegramon keresztül megosztott videóban Boriszenko, aki 2021-ben a párt jelöltjeként lett polgármester, azzal vádolta a kijevi vezetést, hogy „ostobaságokat művel”. – Mint katona, mint Boriszpil polgármestere és mint tudatos állampolgár, nem értem, mi történik az országban – mondta Boriszenko, aki a Kijevtől mintegy 30 kilométerre keletre fekvő, 64 ezer lakosú várost irányítja, ahol az ország legnagyobb repülőtere található.

– Egy olyan időszakban, amikor nehéz a helyzet a fronton, amikor egységre lenne szükség, a hatóságok az ellenzék üldözésére összpontosítanak. Talán a kormány beteg. A megoldás a teljes tisztogatás. És ha ezt katonák hajtják végre, higgyék el, nem fog tetszeni – idézte az Oroszhírek Boriszenko polgármestert.

Az Orosz Hírek emlékeztetett: Porosenko, aki 2014 és 2019 között vezette Ukrajnát, hivatalából való távozása óta több jogi kihívással néz szembe. 2021 decemberében hazaárulással vádolták meg állítólagos donbasszi szénüzletek miatt. Vagyonát befagyasztották, és arra kötelezték, hogy adja le az útlevelét, és maradjon Kijev fennhatósága alatt. A volt elnök politikai üldöztetésként ítélte el Zelenszkij legutóbbi intézkedéseit, azzal vádolva őt, hogy másokat tesz bűnbakká saját kudarcaiért.

Zelenszkij úgy védte az intézkedéseket, mint amelyek „államunk védelméhez és az igazság helyreállításához” szükségesek, és azt állította, hogy a szankcionált személyek „milliárdokat kerestek azzal, hogy ténylegesen eladták Ukrajnát és az ukrán érdekeket”. A szankciók súlyossága változó, az állami kitüntetések visszavonásától kezdve a jogi szerződések megtiltásáig, a vagyon befagyasztásától a tömegmédia platformjaihoz való hozzáférés korlátozásáig terjednek.

Az Ukrajna állítólagos „eladásával” vádolt személyek elleni kemény fellépést nem sokkal azután jelentették be, hogy Donald Trump amerikai elnök azt állította: Zelenszkij beleegyezett abba, hogy az amerikai katonai segítségért cserébe akár 500 milliárd dollár értékű ritkaföldfém-ásványokhoz biztosítson hozzáférést az Egyesült Államoknak.

Zelenszkij azonban váratlanul megfordult a lovon, és utóbb már Európának ajánlotta fel az ásványkincseket. Volodimir Zelenszkij utasította tanácsadóit, hogy utasítsák vissza a Trump-kormányzat tisztviselőinek javaslatát, amely jelentős hozzáférést biztosított volna az Egyesült Államoknak Ukrajna ritkaföldfémkészleteihez – ezt egy Zelenszkijhez közel álló ukrán tisztviselő erősítette meg az NBC Newsnak.

A forrás szerint az elnök nem tartotta megfelelőnek a javasolt biztonsági garanciákat Ukrajna számára. Scott Bessent pénzügyminiszter korábban bemutatta a tervezetet Zelenszkijnek, amely az Egyesült Államoknak 50 százalékos tulajdonjogot biztosított volna Ukrajna ritkaföldfém-készleteiben – számolt be az NBC News.

– Nem engedtem, hogy a miniszterek aláírjanak egy ilyen megállapodást, mert véleményem szerint ez nem szolgálja megfelelően az érdekeinket – mondta Zelenszkij a Müncheni Biztonsági Konferencián, amit először az Associated Press idézett szombaton. Egy amerikai tisztviselő „rövidlátónak” nevezte Zelenszkij válaszát, hozzátéve, hogy a megállapodás egy „tartós partnerséget” biztosított volna a két ország között.

– Az Egyesült Államokkal való gazdasági kötelékek jelentik a legjobb védelmet a jövőbeli agresszióval szemben, és a tartós béke szerves részét képezik. Az USA ezt felismerte, az oroszok is felismerték, és az ukránoknak is fel kellene ismerniük – mondta a tisztviselő.

Lefordítom magyarra. Mivel Zelenszkij nemet mondott az USA-nak, és nem szolgáltatta ki a ritkaföldfémek jelentős részét az Egyesült Államoknak, magára haragította a jenkiket. Trumpék máris tárgyalnak az oroszokkal (a békéről), és könnyen lehet, hogy tőlük, általuk kapják majd meg azt, amit a színészelnök nem adott meg nekik. (S közben, mint Volodimir Boriszenko példája is mutatja, azonnal felerősödnek a hazai kritikus hangok is.) Ez a „NEM” bitang sokba kerülhet Zelenszkijnek és miatta Ukrajnának. Amerika most ismét megmutathatja, hogy első mindig saját érdeke…

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét