A felpörgetett technológiai fejlődés lehetetlen az értékes fémek nélkül – áll az Economx egyik közelmúltban megjelent cikkében. Mint írták, lítiumot, kobaltot és mangánt használnak akkumulátorok gyártásakor, szilíciumból és galliumból félvezetők, titánból és alumíniumból repülőgéptörzsek készülnek, a ritkaföldfémek pedig gyakorlatilag az összes háztartási készülékben jelen vannak. Hozzátették: az aprócskának nem nevezhető bökkenő, hogy Peking ellenőrzi a világ ritkaföldfém- feldolgozásának 70 százalékát Indonéziától Kongóig, és ezzel a monopolhelyzettel nem szégyell visszaélni.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Az Economx kifejtette: a stratégiai fémkészletek valójában nem is olyan ritkák – ám a kitermelés, hol földrajzi, hol infrastrukturális, hol pedig bürokratikus akadályokba ütközik. Erre egy jó példa Grönland, amely nagy ritkaföldfém-készletekkel rendelkezik, de a befektetők nem tudnak ott versenyképes bányákat építeni az utak és tengeri útvonalak hiánya miatt.
– És itt jön a képbe Ukrajna, ahol a befektetési környezet épp nagyon messze van az ideálistól – főként mert háborúban áll –, ám nagyon is szeretne profitálni az eszeveszett nagyhatalmi érdeklődésből. És mondjuk úgy, bőven van mit ajánlania – emelték ki.
S hogyan áll Ukrajna? A lítium ugyan a föld mélyében pihen, de az európai készletek mintegy harmadát teszi ki, és a világ teljes készletének csaknem 3 százalékát. Grafitkészletével keleti szomszédunk szintén a világ élvonalában van nagyjából 19 millió tonnával, a lelőhelyeken az ukránok mellett az ausztrálok és a törökök is megvetették már lábukat.
Ukrajna emellett a világ tíz legnagyobb titántartalékkal rendelkező országa között van, és globális termelés mintegy 7 százalék adja, amire ráadásul komoly bányászati és kohászati szektor is épül. Ami pedig az uránércet illeti, Ukrajna Európában az első, a világon a tizenegyedik helyen áll. Összesen 21 lelőhely van az országban, ebből négy már kitermelés alatt áll.
Csakhogy van egy nem kis, és napról napra növekvő bökkenő. Az értékes nyersanyagok egy jelentős része azokon a területeken van, amelyeket már az oroszok ellenőriznek. Az Economx idézte Gyenyisz Pusilint, az Oroszországhoz csatolt Donyecki Népköztársaság vezetőjét, aki elmondta: „nyugalom, a donbászi fő lítium- és titántartalékok a már felszabadult területen találhatók”. De hogy miként áll Ukrajna a kritikus nyersanyagok terén, arról a mellékelt térképről szerezhettek tudomást. Van mit a tejbe aprítani. Az egyszer biztos.
