Az Oresnyik robbanófejei olyan hőmérsékleteket képesek generálni, mint amit a Nap felszínén lehetne megtapasztalni. Ezt Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette ki a Future Technologies Forum plenáris ülésén, ezt a hírt itthon az Index szemlézte. Vlagyimir Putyin a TASZSZ hírügynökség tudósítása alapján arról beszélt, hogy az egész világ figyelme az Oresnyik rakétarendszerre irányul, kiemelve a fejrészek anyagának különleges hőtűrő képességét.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


Az Index emlékeztetett arra: Oroszország korábban azt állította a közepes hatótávolságú hiperszonikus ballisztikus rakétáról, hogy lelőhetetlen. – Habár többször hallottunk hasonló állításokat más fegyverrendszerekről is, aztán mégis leszedte azokat az ukrán légvédelem – jegyezte meg az Index. Azt már csak én teszem hozzá: a múltbeli esetek nem bizonyítják, hogy az Oresnyik valóan lelőhető. Igaz az ellenkezőjét sem.

Az Index felhívta a figyelmet: az Oresnyik rakétát videófelvételen már láthattuk élesben, amikor tavaly november végén becsapódott a Dnyipro városában található Pivdenmas ipari komplexum területére. A hiperszonikus rakéta akár 5500 kilométerre lévő célpontok ellen is bevethető, sebessége pedig eléri az óránkénti 13 ezer kilométert is.

Emlékeztettek arra, az eset kapcsán másnap az orosz elnök is bejelentést tett. Érdekesség, hogy a háború kitörése óta csak nagyon ritkán fordult az orosz néphez, ebből arra következtethetünk, hogy a Kreml igen fontos eseménynek tartotta a rakéta bevetését. Magáról az Oresnyikről (Mogyorófa) igen keveset lehet tudni. Az azért kiderült, hogy a rakéta 17 perc alatt érné el a NATO főhadiszállását. Mivel kinetikus harci fejrésze van, mindenféle robbanóanyag nélkül tud hatalmas pusztítást végezni.


Az orosz elnök szerint a szóban forgó rakéta fejrészén a Nap felszínével megegyező hőmérséklet lép fel. Elmondása alapján a fejlesztés nem új keletű, hiszen már az 1980-as évektől dolgoztak hasonló rendszeren, amelyet később Avangardnak neveztek el, ahol szintén rendkívül magas, bár a napfelszíninél valamivel alacsonyabb hőmérséklettel kellett megbirkózniuk. Akkoriban viszont nem álltak rendelkezésre megfelelő anyagok a megvalósításhoz. A fő problémát akkor az jelentette, hogy a repülés közben az anyag megolvadt, mint egy jégkrém, és így nem jutott át az irányításhoz szükséges jel.

– Az új fejlesztés „az új anyagokon végzett munka eredménye” – emelte ki Putyin.

Az Oresnyikről rengeteget hallottunk az utóbbi időben, a rakéta tavaly november végi bevetése óta. Az orosz vezetés folyamatosan méltatja a fegyvert, míg a Nyugat próbálja csökkenteni annak jelentőségét. A kommunikációs párbajnak pedig kifejezetten kedvez, hogy az oroszok november óta hivatalosan nem vették elő az Oresnyiket, így sem az egyik, sem a másik fél véleménye nem kaphatott megerősítést. Azt nem tudni, hogy az oroszok miért nem használják a fegyvert. Az viszont biztos, hogy nagyon bíznak ebben a rakétában!


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét