Moszkva határozottan elutasítja, hogy az általa annektált ukrán területek státuszáról tárgyaljon bármilyen jövőbeli egyeztetésen – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
– Azok a területek, amelyek az Orosz Föderáció alanyaivá váltak, amelyek országunk alkotmányában szerepelnek, elválaszthatatlan részei hazánknak. Ez tagadhatatlan, és nem képezheti alku tárgyát – idézi Peszkovot a Sky News, a nyilatkozatot itthon az Index szemlézte.
Mint kifejtették, Oroszország 2014-ben annektálta a Krímet, majd 2022 szeptemberében bejelentette a Donyecki, Herszoni, Luhanszki és Zaporizzsjai régió bekebelezését is.
– A hivatalos orosz álláspont ellenére az orosz haderő továbbra sem gyakorol teljes ellenőrzést a kelet-ukrajnai négy régió felett – írta az Index. Itt gyorsan jegyezzük meg, Oroszország soha nem állította, lehetetlen is lett volna, hogy mind a négy a kelet-ukrajnai négy régió felett teljes ellenőrzést gyakorol. Ez a Krímre igaz, a Luhanszki területre majdnem igaz, de a Donyecki, a Herszoni és a Zaporizzsjai régióra csak részben.
Az oroszoknak a legnehezebb dolguk a Herszoni terület esetében lenne, mert annak érdekében, hogy „könnyen” elfoglalják a térséget, két dolgot tehetnének. Átkelnek a több száz – esetenként sok kilométer – széles Dnyeperen, a másik lehetőség, hogy partraszállnak valahol a Dnyeperen túl. Ehhez viszont nagyobb tengeri és mindenképpen nagyobb légi fölényre lenne szükségük.
Vagy megkockáztatnak egy nagyon véres akciót, de akkor óriási erőkkel – akár több helyen – kellene megkísérelniük partraszállni, és a veszteség óriási lehetne. Nem gondolnám, hogy ezt így vállalják. A harmadik lehetőség az az, hogy akkor támadnak a Herszoni terület maradékára, ha megszállják a teljes Zaporizzsjai régiót, de ettől még messze járnak, és ehhez is át kellene kelniük a Dnyeperen.
Egy biztos, ha az oroszok tartják magukat ehhez az álláspontjukhoz, és erre azért nagy esély van, akkor rendkívül nehéz lesz megegyezni. Az ukránok ugyanis arról sem akarnak lemondani, amit már elveszítettek, és pláne nem akarnak odaadni olyan térségeket, ahol jelenleg ők tartózkodnak. Ebben a vitában kulcsfontosságú lesz Trump véleménye, márpedig az amerikai elnök elég határozottnak tűnik a kérdésben!