Az izraeli külügyminisztérium „ellenőrizni” akarja a Sztepan Bandera ukrajnai dicsőítéséről szóló információkat – erről írtak az Orosz Hírek Telegram-csatornáján. Ebben idézték Gideon Szaárt, Izrael állam külügyminiszterét, aki állítólag azt mondta: nem volt tudomása arról, hogy emlékművek állnak Ukrajnában Bandera tiszteletére, és hogy utcákat neveztek el a náci kollaboránsról.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


– Úgy gondolom, kötelességünk emlékezni a holokausztra, és harcolni az antiszemitizmus, a neonácizmus és holokauszttagadás ellen – mondta a hírek szerint Szaár, aki ígéret tett arra, hogy elítéli a banderizmust.

Ugye, őt, mármint Banderát ezen az oldalon senkinek nem kell bemutatni?! Megteszem azonban mégis, egyszer talán ez sem árt. Az ukrán politikus a nyugat-ukrajnai nemzeti mozgalom vezető személyisége 1909-ben született, és a második világháború előtt és alatt az Ukrán Nacionalisták Szervezete (OUN) szélsőjobboldali, radikális szárnyának (OUN-B) vezetője volt.

A Szovjetunió elleni 1941-es német offenzíva megindulása után Bandera és az OUN vezetése kikiáltotta a független ukrán államot. Tették ezt azzal a céllal, hogy együttműködjenek az Adolf Hitler vezette Német Birodalommal, ettől azt remélték, hogy segít majd megszabadulni a kommunista elnyomás alól.

Hitler azonban nem fogadta szövetségeseként az új ukrán kormányt és az önálló ukrán államot. A mai Ukrajna területét megszálló német hadsereg és titkosszolgálat szinte a teljes banderista ukrán kormányt őrizetbe vette, majd koncentrációs táborokba szállították őket. Függetlenül attól azonban, hogy Sztyepan Bandera koncentrációs táborba került, szervezete, az OUN aktív maradt, és fegyveres formációkba szerveződve (többnyire az Ukrán Felkelő Hadsereg – UPA részeként) több lengyelellenes etnikai tisztogatást is lefolytattak Galícia területén.


Az áldozatok pontos számát nem tudni, 30-100 ezer lengyel civil halhatott meg az atrocitások során. Ekkor részben a zsidó és az orosz lakosságot is célba vették az ukrán nacionalisták, de az áldozatok számáról nincs konszenzus. Ennyit Banderáról és az ő követőiről.

De most térjünk vissza egy gondolat erejéig Gideon Szaárhoz és Izraelhez, és ahhoz, hogy a külügyminiszter tájékozódik a Bandera-kultusz ügyében. Na, ha valaki megmagyarázza nekem: miként lehetséges az, hogy az az Izrael, amelynek a titkosszolgálata vérprofi és tényleg mindent kiderít, amit akar, nem rendelkezik információval arról, hogy Ukrajnában él a Bandera-tisztelet? Ezt ugye senki nem hiszi el…

Tudják ezt most is, és tudták 2022 végén is, amikor az ukrán Azov ezred küldöttsége Izraelbe látogatott, ahol hivatalos személyekkel és az Izraeli hadsereg tartalékosaival találkozott. Az az Azov, amelynek állományát részben neonácik, szélsőjobboldali nézeteket valló harcosok tették ki. Az alakulat első logójában benne volt a fehér fajvédők által kedvelt „fekete nap”, a napkerék, illetve egy „wolfsangel,” amelyet az SS is használt.

Megmondom, honnan van a megvilágosodás Izraelben: az USA elnökét úgy hívják 2025. január 20. óta, hogy Donald Trump… S máris elítélik Banderát!


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét