Vlagyimir Putyin elnök kijelentette, hogy Oroszországnak olyan békemegállapodásra van szüksége Ukrajnával kapcsolatban, amely hosszú távú nyugalmat és stabilitást biztosít biztonságos körülmények között. Egyértelművé tette, hogy az orosz fél nem hajlandó engedményeket tenni ebben a kérdésben.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


A Kommerszant tudósítása szerint az orosz elnök a harcok befejezésének feltételeként nevezte meg az ukrán fegyveres erők kivonását a Donyecki és Luhanszki Népköztársaság, valamint a Herszoni és Zaporizzsjai területekről, továbbá Ukrajna NATO-csatlakozásának elutasítását.

Az orosz hatóságok kizárták a területi engedmények lehetőségét.

Ugyanakkor Szergej Lavrov leszögezte, hogy Moszkva nem lát lehetőséget kompromisszumra az európai békefenntartók Ukrajnába küldésének ügyében. Szerinte Oroszország ezt a lépést úgy értelmezné, mint a NATO-országok háborúba való bevonását „az Orosz Föderáció ellen”.

Nincs itt semmi meglepetés, mondhatnánk. Persze, könnyen lehet, hogy a nyugati sajtó majd ráfogja az orosz vezetésre, hogy hirtelen megmakacsolta magát. De nem. Moszkva az ukrán válság és a háború kérdésében a kezdetektől fogva nyílt lapokkal játszott.

Emlékezzünk csak vissza, Putyin már a 2000-es évek végén megmondta, hogy a NATO további terjeszkedése elfogadhatatlan Moszkva számára, és azt minden eszközzel meg fogják akadályozni. A grúziai háború után úgy tűnt, ezt az USA megértette, de aztán bebizonyosodott, hogy gyorsan felejtenek az amerikaiak.


Aztán jött az Euromajdan, amire azt lehet mondani, hogy mérsékelt választ adtak az oroszok. A Fekete-tenger biztosítása érdekében annektálták a Krím-félszigetet, és részben az orosz ajkú lakosság védelmében, részben azért, hogy a Nyugatnak elvegyék a kedvét, megsegítették a kelet-ukrajnai szakadárokat.

És a következő években ki vert át kit? Angela Merkel és több más vezető is elismerte, hogy a Nyugat verte át az oroszokat a minszki egyezményekkel, majd 2021 végén elutasították az orosz tárgyalási kezdeményezéseket. A rá következő év tavaszán pedig Boris Johnson megtorpedózta az orosz-ukrán béketárgyalásokat. Ez nem propaganda, a kócos büszkélkedett el vele!

Az egész háború tehát megelőzhető lett volna, és ez nem az oroszokon múlott. Putyin 2022-ben azt is világossá tette, hogy Oroszország nem akar elcsatolni területeket, de ha nincs megegyezés, ezt meg fogja tenni. Nem lett megegyezés, ősszel felvették a föderációba a négy területet. Előre megmondták az oroszok, hogy ez lesz – állták a szavukat.

A Nyugat pedig, amelynek az története orosz, de egyébként magyar viszonylatban is a sorozatos hitszegések története, most azt várja el Moszkvától, hogy elhiggye: a békefenntartás címén Ukrajnába érkező NATO-tagországok katonái nem otthon hagynák az észak-atlanti klubos tagkönyvüket. Na, persze! Ez a legátlátszóbb hazugság, hiszen ilyen nincs, a szövetségesi szerződés szerint a brit meg a francia katona egyszersmind NATO katona is.


Hogy mondhatják, hogy…? Nem!

Az USA-t talán, mint NATO-tagot támadta meg az Al-Kaida 2001-ben? Dehogy, a terroristák célja a nagy hegemón volt. Washington pedig kijátszotta az 5-ös cikkelyes kártyát, mert megtehette, hiszen aki egy szövetség tagja, az mindenkor tagja a szövetségnek, és megilletik a tagsággal járó jogok – a közös „védelem”.

Most megint úgy tűnik, hogy hosszú lesz még ez az ukrajnai háború, mert a lényeget továbbra sem akarja érteni a Nyugat.


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét