Lindsey Graham amerikai republikánus szenátor, egyben a Szenátus igazságügyi bizottságának elnöke, X bejegyzésben üdvözölte a szaúd-arábiai tárgyalások eredményeit, ahol az ukrán és az amerikai delegációk 30 napos tűzszünetben egyeztek meg az orosz-ukrán háborúban – ezt itthon az Index szemlézte. Egyben a politikus reményét fejezte ki, hogy Putyinék is elfogadják a megállapodást, hozzátéve, hogy ha megtagadják „a pokolba kell szankcionálnunk Oroszországot”.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


Ezzel kapcsolatban belengette, hogy azok nem csak az eurázsiai nagyhatalmat fogják érinteni, hanem szankciók és vámok ki fognak terjedni olyan országokra is, akik Oroszországtól vásárolnak többek között uránt, földgázt és kőolajat. A republikánus szenátor hozzátette, „már régóta esedékes, hogy Oroszország elsöprő gazdasági fájdalmat érezzen brutális ukrajnau inváziója miatt”.

Hát akkor kedves Lindsey Graham, csak a rend kedvéért engedjen meg nekem néhány aprócska, de annál fontosabb megjegyzést. Mindent nagy tisztelettel, de kellő határozottsággal írok.

1, Putyin már többször közölte a feltételeit. E szerint Ukrajna nem csatlakozhat a NATO-hoz, és semleges külpolitikát szükséges folytatnia, valamint meg kell szüntetni az orosz nyelv és kultúra diszkriminációját. Moszkva továbbá az ukrán hadsereg korlátozását is követelte, valamint a jelenlegi kormány leváltását.


S ami talán az egyik legfontosabb, a már eddig annektált területek maradnak Oroszországnál. Ha a fegyverszüneti tervezet ezekre nincs tekintettel, akkor aligha lesz fegyvernyugvás. Miért is állna le Moszkva lemondások árán, ha egyszer ő robog előre? S ha ezeket a feltételeket nem veszik figyelembe, akkor Trumpék aligha akarnak békét. Na, majd kiderül…

2, Mi a garancia, hogy ha Oroszország feltétel nélkül elfogadja a fegyverszüneti javaslatot, és megáll, akkor az ukránok 30 nap erőgyűjtés után nem támadnak vissza? Moszkvának csak akkor érdeke megállni, ha garanciákat kap arra, hogy a feltételeit elfogadják, márpedig ezt eddig még senki nem szavatolta.

3, S ne feledjük az egyik legfontosabbat, amit önnek is tudnia kell, kedves Lindsay Graham! Az USA még tavaly is 3 milliárd dollár értékben importál különböző árucikkeket Oroszországból, miközben az amerikai export Oroszországba alig érte el az 500 millió dollárt. Vajon mit tenne az Egyesült Államok, milyen inflációt, ellátási zavarokat okozna, ha Moszkva minden szálat elvágna?


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét