Trump embere akkora hülyeséget mondott Ukrajnáról, hogy azon talán még a Kremlben is meglepődtek – ezzel a címmel közölt szerdán ukrán propagandacikket a HVG.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Ebben azt írják:
Botrány okozott Richard Grenell, az Egyesült Államok különmegbízottja, amikor kijelentette, hogy Ukrajnának soha nem voltak atomfegyverei, az ország területén egykor tárolt nukleáris arzenál Oroszországé volt – írja az RBC Ukraine.
A diplomata a posztjában a Budapesti Memorandumra hivatkozott, amit 1994 decemberében írtak alá. Grenell azt írta, az atomfegyverek Oroszországéi voltak, és azok csak ott maradtak, és Ukrajna visszaadta azokat Moszkvának. Nem Ukrajnáé volt. „Ez egy kellemetlen tény.”
Aztán jön a magyarázat, amely szerint a Budapesti Memorandum kimondta, hogy Ukrajna annak fejében lemond a szovjetek után maradt tekintélyes atomarzenáljáról, hogy a szerződő felek garantálták a függetlenségét és a területi integritását.
„A kulcsszó a Szovjetunió, amit Grenell a jelek szerint egyenlőnek tart Oroszországgal. Erre a tévedésre hívta fel a figyelmet az Egyesült Államok volt ukrajnai nagykövete, Steven Pifer is” – olvasható a cikkben, amely idézi a diplomatát:.
„Az Ukrajnában lévő nukleáris robbanófejek exszovjetek voltak, nem oroszok. A tárolt robbanófejek kizárólag ukrán felügyelet alatt álltak. Az ICBM-eket (interkontinentális ballisztikus rakétákat) és bombázókat Ukrajnában felszámolták, kivéve azokat, amelyeket Oroszországnak küldtek az adósságuk fejében.”
Végül idéznek még egy republikánus politikus, aki egyenesen seggfejnek nevezte Gernellt. Nos, ha seggfejeket keresünk ebben a történetben, akkor pont nem Gellner az!
Oroszország a Szovjetunió de facto jogutódja – a legtöbb orosz intézmény működése deklaráltan jogfolytonos.
Amikor Gorbacsov lemondott, az atomindítókódokat Borisz Jelcinnek adta át. Fel sem merült, hogy azt szétosszák az utódállamok vezetői között, és a nukleáris arzenált nem tették az újdonsült FÁK „közkincsévé” sem.
A vörös hadsereg nemegészen két hónapig a FÁK irányítása alatt maradt, majd a közös vezérkar megszűnt. A haderő utódja az orosz haderő lett, de bizonyos alakulatokat átvettek az új független országok, amelyek tehát jogi értelemben nem a Szovjetunió utódállamai.
Könnyű belátni, hogy amíg a gyalogság, a páncélosok könnyen mozdíthatóak, az atomfegyverek nem. Az egykori ukrán SZSZK-ban tárolt nukleáris fegyverek tehát szükségszerű és praktikus okokból helyben maradtak, ahogy maradtak egy ideig Kazahsztánban is például…
Ismert tény az is – és egyébként ez volt az egyik eredője annak, hogy az orosz lakosság a korszakban nem ragaszkodott a SZU fennmaradásához –, hogy a rendszerváltozás előtt Oroszország rovására fejlesztették a tagköztársaságokat, vagyis az Oroszországban megtermelt javakból pótolták ki egyes SZSZK-k költségvetését.
Erre utal Pifer is: „Az ICBM-eket (interkontinentális ballisztikus rakétákat) és bombázókat Ukrajnában felszámolták, kivéve azokat, amelyeket Oroszországnak küldtek az adósságuk fejében”. Ez viszont nem erősíti, hanem gyengíti az ukrán propagandát, hiszen azt mutatja, hogy Oroszország az adósságkezelés tekintetében is jogutódja a SZU-nak.
És mit ír még Pifer, miközben Grenellt savazza? Azt, hogy „A tárolt robbanófejek kizárólag ukrán felügyelet alatt álltak.” Valóban: a TÁROLT robbanófejek álltak ukrán FELÜGYELET alatt, nem az ukránok, mert olyanok nem voltak. Könnyű belátni, hogy például a csomagmegőrzőben TÁROLT holmink a fürdőzés idején KIZÁRÓLAG a strand üzemeltetőjének felügyelete alatt állnak, de attól még nem lesz a strand tulajdona a tornacipőnk és a mobilunk.
A felügyelet és a kontroll vagy tulajdonjog nem azonos, amit még a vonatkozó Wikipedia szócikk és kiemel!
És még egyszer: az indítókulcsok Jelcinnél voltak, nem véletlenül. A strandos példánál maradva, már csak abból tudni lehet, hogy a szekrényben lévő mobil a miénk, hogy a pin kódját csak mi tudjuk, nem igaz?
Az orosz-ukrán alku itt a valóságban kb. arról szólt, hogy az oroszok nem fizettek a tárolásért, az ukránok pedig nem szívóztak azzal, hogy „ami náluk maradt, az az övék”, hanem egy átfogó adósságrendezési csomag részeként visszaadták az oroszoknak, amit azok kértek, és megtartottak vagy megsemmisítettek, amit nem.
Grenell talán nem fogalmazott a legpontosabban a twitter-üzenetében, de a lényegét tekintve igaza van, ellentétben azokkal, az ilyen-olyan okból ukrán propagandát terjesztő kritikusaival. És még egy fontos dolog: a memorandum aláírásakor Ukrajna vállalta, hogy semleges marad, ezért kapott biztonsági garanciákat.