Oroszország jelentős előrelépést ért el a katonai drónfejlesztés terén az Sz-70 Ohotnyik-B stratégiai lopakodó drónnal, amely az Szu-57 vadászgéppel együttműködve forradalmasíthatja az orosz légierő harcászati képességeit – tudósított Jurij Koptev, az orosz állami védelmi vállalat, a Rosztek ügyvezető igazgatójának szavairól az Army Recognition. Erről itthon a Portfolio adott hírt.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Kifejtették, a Szuhoj és az Orosz Repülőgépgyártó Vállalat (MiG) által közösen fejlesztett Sz-70 Ohotnyik-B – magyarul „Vadász” – az amerikai B-2 Spirit bombázóhoz hasonló lopakodó repülőszárny kialakítással rendelkezik. A drón a technikai adatok alapján fejlett kompozit anyagokat és radarelnyelő bevonatokat használ a radar keresztmetszet csökkentése érdekében. A csaknem 20 tonnás, 20 méteres szárnyfesztávolságú eszköz AL-31F hajtóműve 1000 km/h-s utazósebességet és 12 ezer méteres szolgálati magasságot biztosít.
Az Ohotnyik-B egyik legfontosabb jellemzője, hogy belső fegyvertérrel rendelkezik, ami lehetővé teszi precíziós bombák és rakéták hordozását a lopakodó képesség megőrzése mellett. Fejlett szenzorrendszere felderítő, elektronikai hadviselési és csapásmérő feladatok végrehajtására is alkalmassá teszi. A drón különlegessége az Su-57 többcélú lopakodó vadászgéppel való együttműködési képessége, Moszkva azt állítja, hogy a jármű irányítóközpontként is működhet, akár négy Ohotnyik drónt is vezérelhet egyidejűleg.
Ez a párosítás a várakozások szerint azt is lehetővé teszi, hogy az orosz erők mélyebben hatoljanak be ellenséges területekre, miközben csökkentik a pilóták veszélyeztetettségét. A fejlesztési program már több mérföldkövet is elért, 2019 augusztusában hajtották végre az első repülést, majd szeptemberben az Szu-57-tel közös bevetést is. Kudarcról is beszámolhattak a fejlesztés közben: 2024 októberében egy orosz vadászgép állítólag lelőtte saját Ohotnyik drónját Ukrajna felett, hogy megakadályozza az érzékeny technológia ellenséges kézbe kerülését.
Mint írták, az orosz program még fejlesztés és tesztelés alatt áll, az Szu-57-tel való együttműködése előrevetíti azt a jövőt, ahol a pilótás-pilóta nélküli közös műveletek válnak normává. Azt nem részletezték egyelőre, hogy mikortól lehet számítani a csúcstechnológiát képviselő járművek hadrendbe állítására. Abban azonban biztosak lehetünk, hogy ha a helyzet megkívánja, akkor az oroszok fel fogják gyorsítani a fejlesztést, és hamar bevetik az új szuperdrónt.