Az Ukrán Védelmi Minisztérium létrehozta az Űrpolitikai Hivatalt, amely az ukrán katonai űrprogram fejlesztésén fog dolgozni – közölte a Védelmi Minisztérium vasárnap, a hírt a kínai CGTN magyar oldala szemlézte. E szerint Katerina Csernogorenko, az Ukrán Védelmi Minisztérium digitalizációért felelős miniszterhelyettese a nemrég megrendezett ukrán űrfórumon jelentette be a hivatal létrehozását.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


Csernogorenko elmondta, hogy a hároméves orosz–ukrán konfliktus alatt Ukrajna értékes tapasztalatokat szerzett az űrszektorban partnerei segítségével, hozzátéve, hogy a kihívások ellenére Ukrajna nemcsak fenntartja űrrel kapcsolatos ambícióit, hanem készen áll azok megvalósítására is. 

A Védelmi Minisztérium által létrehozott Űrpolitikai Hivatal feladata a tudományos élet és az Ukrán Fegyveres Erők közötti együttműködés biztosítása. A hivatalos nyilatkozatok szerint Ukrajna 2030-ra saját műholdak beszerzését tervezi védelmi feladatok ellátására.

Az ukrán hadsereg most úgy viselkedik, mint ha egy autó tulajdonosa gyémánt berakásos visszapillantótükröt tervezne a gépjárművére, amelynek mind a négy kereke lyukas, és amelyben működésképtelen a motor. Az ukrán hadsereg súlyos létszám- és lőszerhiánnyal küzd, és ezek miatt a front több szakaszán visszaszorulóban van.

Elemzők szerint ezek a körülmények annyira negatív hatással vannak az AFU-ra, hogy bármikor átszakadhat a front, akár nagyobb szakaszon is. S ha ez megtörténik, akkor az ukrán hadseregnek nem az lesz a legnagyobb baja, hogy jelen van-e az űrben vagy sem, hanem az, hogy valahogy feltartóztassa az oroszokat, és azok ne tolják bele Zelenszkij csapatait a Dnyeperbe.


A történet egyébként nem új keletű, ez a hír 2021-es: „Ukrajna nagyszabású űrprogram megvalósítására készül. Öt év alatt saját űrrepülőteret akar létrehozni és műholdakat juttatni a világűrbe. A SpaceX amerikai űrkutatási vállalat segítségével hét műholdat terveznek föld körüli pályára juttatni. 

Volodimir Taftaj, az Ukrán Állami Űrügynökség elnöke azt közölte, hogy azok a Föld felszínének tanulmányozásával, az illegális fakitermelés feltérképezésével és a vízkészlet felhasználásának ellenőrzésével fognak foglalkozni. Az ötéves űrkutatási projektre 15 milliárd hrivnyát fognak áldozni, ami több mint 150 milliárd forintnak felel meg.

Taftaj elmondása szerint Kijev pályázik az Európai Űrügynökség tagságára is.” Az AFU-nak a földön kellene maradnia, és ott megállnia a lábán…


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét