Washington közvetlen konzultációkat folytat Teheránnal, és inkább tárgyalások útján rendezné az iráni nukleáris fejlesztések kérdését – közölte Donald Trump amerikai elnök az Orosz Hírek szerint.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


– Közvetlen tárgyalásokat folytatunk Iránnal, és ezek meg is kezdődtek. Szombaton folytatódnak. Van egy nagyon nagy találkozónk, és meglátjuk, mi történhet – mondta újságíróknak a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel folytatott látogatása során, hozzátéve, hogy szombaton a szinte legmagasabb szintű találkozóra kerül sor.

Itt érdemes megjegyezni: az irániak azóta nem tárgyalnak közvetlenül az USA-val, hogy Trump az első ciklusa alatt felrúgta az atomalkut, és most sem készülnek ilyesmire. Nemcsak Teherán, hanem független elemzők szerint is az a helyzet, hogy az amerikai elnök szokásához híven a vágyait, illetve az elvárásait összekeverte a valósággal.

Az viszont igaz, hogy Irán kész közvetítőkön keresztül tárgyalni Ománban, amennyiben az USA mellőzi a fenyegetéseket, a megalázást, zsarolást, és valóban jutni akar valamire.

 – És azt hiszem, mindenki egyetért abban, hogy egyezséget kötni jobb lenne, mint a nyilvánvalót tenni – mondta, nem pontosítva azonban, hogy mit ért »a nyilvánvalót« alatt. Korábban viszont nem zárta ki az Irán elleni esetleges erőszak alkalmazását. Sőt, nem egyszer arról beszélt, hogy Izraellel szétbombázzák az országot, szóval értjük. –

Az amerikai vezető szerint egyetlen ország sem jár el közvetítőként az Egyesült Államok és Irán között. Erre már fentebb utaltunk. És ha történetesen létre is jönne a közvetlen tárgyalás, az teljességgel kizárt, hogy Irán nemzetközi partnerei, például Oroszország ne közvetített volna a felek között.


Az Orosz Hírek emlékeztetett arra: március 7-én Trump közölte, hogy üzenetet küldött az iráni legfelsőbb vezetőnek, Ali Hamenei ajatollahnak, amelyben tárgyalásokat javasolt az atomprogramról. Teherán elutasította az Egyesült Államokkal való közvetlen párbeszéd ötletét, de jelezte, hogy a megbeszéléseket közvetítőkön keresztül lehetne folytatni.

Március 30-án Trump közölte, hogy két héten belül további vámokat vet ki Iránra, ha a nukleáris tárgyalások kudarcot vallanak. Ez egyébként a héten meg is történt. Szóval, vagy a tárgyalások előkészítése nem halad Trump elképzelései szerint, vagy a szokásához híven nyomásgyakorlással, zsarolással akar az USA-nak jobb tárgyalási pozíciót szerezni.

Emellett példátlan bombázásra figyelmeztette Iránt, ha elutasítja a megállapodást. Válaszul Hamenei szkeptikusan nyilatkozott az amerikai katonai beavatkozás valószínűségéről, de figyelmeztetett, hogy Washington bármilyen kísérlete, amely arra irányul, hogy zavargásokat szítson Iránban, erős reakciót váltana ki.

Teherán világossá tette azt is, hogy nem hajlandó lemondani a polgári atomprogramjáról. És ne feledkezzünk el arról, hogy Trump első ciklusával ellentétben Iránt most a háttérből támogatja Kína, amelynek közvetítésével sikerült megbirkóznia Szaúd-Arábiával, tehát a világ és benne a Közel-Kelet nagyon megváltozott 4-5 év alatt.

Ilyen felvezetés után már annak is örülhetünk, ha a találkozó bármilyen formában létre jön, de azért reménykedjünk, hogy hosszabb távon is sikerül elkerülni a háborút!


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét