Brüsszelben, a NATO főhadiszállásán ült össze ötven nemzet részvételével az Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport (UDCG). Az ülés után a német, a brit és az ukrán védelmi miniszter közös sajtótájékoztatón számolt be az orosz–ukrán háború kérdéseit megvitató egyeztetésről – írta a The Guardian, amit itthon az Index szemlézett.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
– El kell ismernünk, hogy hogy az ukrajnai béke a közeljövőben elérhetetlennek tűnik – festette fel a baljós előjeleket a német védelmi miniszter, amit Oroszország Ukrajnával szembeni folyamatos agressziójával indokolt. Boris Pistorius hozzátette, biztosítani fogják Ukrajna katonai támogatását, mert „a tárgyalások csak akkor vezethetnek igazságos és tartós békéhez, ha Ukrajnának erős hadserege lesz”.
A brit védelmi miniszter osztotta német kollégája szavait. John Healey felidézte, egy hónappal ezelőtt utasította el Moszkva az Egyesült Államok béketervét. – Putyin azt mondja, békét akar, de elutasította a teljes tűzszünetet. Putyin azt mondja békét akar, de csak halogatja a tárgyalásokat. – Putyin azt mondja, békét akar, de továbbra is lőnek Ukrajnára, katonai és polgári célpontokra egyaránt – fogalmazott Healey az orosz elnököt támadva, majd bejelentette, hogy több mint 21 milliárd dollár katonai támogatásról egyeztek meg Brüsszelben, ami a szavai szerint rekord mértékű növekedés.
Rusztem Uszterov ukrán védelmi miniszter köszönetet mondott a szövetséges európai államoknak, hangsúlyozva, hogy sürgetően szükségük lenne légvédelmi rendszerekre, főleg, hogy elmondása szerint „Oroszország megnöveli a termelést, semmilyen hajlandóságot nem mutat a békekötésre”.
Hogy egy klasszikust idézzek, a tények önmagukért beszélnek, de azért teszek néhány megjegyzést.
1, Ez egy baromság: „a tárgyalások csak akkor vezethetnek igazságos és tartós békéhez, ha Ukrajnának erős hadserege lesz”. Ha Ukrajnának erős hadserege lesz, az csak a háború elnyújtásához és a pusztítás folytatásához lesz elegendő. Az oroszokat legyőzni – se így, se úgy – nem tudják.
2, Olyan békét lenyomni nem tudnak a fronton előrenyomuló oroszok orkán, amit Zelenszkij-ék szeretnének. Ha a Krímet és a négy annektált megyét meg akarja tartanai Kijev, és nem képes kompromisszumot kötni, akkor nem lesz fegyvernyugvás. Ezt tudják az ukránok is, de mégis provokálják az oroszokat a megegyezésre való törekvés helyett.
3, Uszterov pedig úgy beszél arról, hogy „Oroszország semmilyen hajlandóságot nem mutat a békekötésre”, hogy közben lövik az orosz energetikai létesítményeket, amit az amerikai-orosz egyezség szerint nem lehetne támadni… Ki akar itt békét?