Az Egyesült Államok az EU-val és Nagy-Britanniával ellentétben diplomáciai megoldást keres az ukrajnai konfliktusra – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, a nyilatkozatot az Orosz Hírek szemlézte. Oroszország szerint bármilyen hosszú távú rendezés Ukrajnával csak akkor lenne életképes, ha a válság „gyökeres okaival” foglalkozna, beleértve Kijev NATO-csatlakozási törekvéseit.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Lavrov pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, Donald Trump amerikai elnök „minden alkalommal” hangsúlyozza, hogy szeretné, ha véget vetnének a Moszkva és Kijev közötti harcoknak.
– Azt látjuk, hogy ellentétben [Nyugat]Európával…, amely teljesen figyelmen kívül hagyja a jelenlegi helyzet gyökereit, az Egyesült Államokban megvan a vágy, hogy a probléma végére járjon – jelentette ki. A külügyminiszter megjegyezte, hogy „Trump elnök többször is nyilvánosan kijelentette, hogy Ukrajna NATO-ba vonása – annak ellenére, hogy Moszkva sok éven át figyelmeztetett ellene – hiba volt, amely valószínűleg döntő szerepet játszott a jelenlegi eseményekben”.
– Washington „azt is megérte, hogy Ukrajna 1991-es határaihoz való visszatérés, amelyet [az ukrán Volodimir] Zelenszkij még mindig követel, lehetetlen – tette hozzá Lavrov.
Először is aligha gondolta volna bárki is korábban, hogy eljön majd az idő, amikor az USA szinte jobban megérti magát a Putyin vezette Oroszországgal, mint Nyugat-Európa államaival. S most igazából ez a helyzet. Miközben az Egyesült Államok gazdasági háborút folytat a fél világgal, köztük az Európai Unióval is, Moszkvával szót értenek, és Trump óta látszólag partnerként tekintenek egymásra.
Azért érdemes időről időre végig nézni ezen a történeten: A Joe Biden vezette USA hathatós közreműködésével Nyugat-Európa és Oroszország összeugrott Ukrajna miatt, a helyzet elmérgesedett, az uniós államok zöme le is vált az orosz fosszilis energiahordozókról. Moszkva és Peking pedig egymásra talált, és időtlen idők óta nem volt ilyen erős a szövetsége.
Majd jött Donald Trump, aki elkezdett kiegyezni az oroszokkal, Ukrajnát pedig egyre inkább otthagyja a meggyengült európai államok nyakán. Akik természetesen vehetik a gázt és az olajat máshonnan drágábban, például az USA-ból, eltarthatják Kijevet, és közben Trump még 20 százalékos vámot is kivetett az uniós országokra. Úgy néz ki, végül mindenki kap valamit. Szép nem?