Lemondott tisztségéről Ivan Havriljuk altábornagy, ukrán első hadügyminiszter-helyettes pénteken, aki a sajtónak azt nyilatkozta, hogy önként döntött távozása mellet, ám azt nem indokolta – írta meg a Világgazdaság.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Korábban, de szintén pénteken a hadügyminisztérium polgári felügyeletét ellátó tanács tagja, Tatjana Nikolavenko jelezte a Kyiv Independentnek, hogy Havriljuk lemondhat, mégpedig Rusztem Umerov hadügyminiszterrel való konfliktusa miatt. A beszerzésért felelős altábornagy lemondása egy, a védelmi beszerzések átláthatóságával kapcsolatos botrányt követ.
Umerovot reformért küzdő képviselők és korrupcióellenes aktivisták bírálták, mondván meg akarja szüntetni a 2022-ben pont a korrupt ügyletek ellen és a nagyobb átláthatóság érdekében létrehozott Védelmi Beszerző Ügynökség függetlenségét. Januárban Umerov ugyanis kirúgta Marina Bezrukovát, az ügynökség vezetőjét.
A múlt héten pedig Havriljuk bejelentette, hogy az ügynökséget összevonják testvérszervezetével, amely a nem halálos ellátás beszerzésének a felügyeletét végzi. A két ügynökség létrehozását a NATO és Kijev európai partnere szabták feltétlenül, hogy a beszerzéseket ne közvetlenül a hadügyminisztérium végezze. Havrilju tavaly május óta töltötte be posztját.
A sokadik ukrajnai korrupcióval kapcsolatos hír kapcsán érdemes számba venni, hogy mikor bukhat le Ukrajnában egy korrupt politikus, katona vagy hivatalnok:
1, Egyrészt akkor, ha túl sokat lop, és amikor ez szemet szúr másoknak, nem ad nekik (eleget) a koncból.
2, Lebukással járhat az is, ha valaki kihagy fontos szereplőket az osztásból.
3, Bajba kerülhet az is, aki nem hagy másokat lopni.
4, S persze előfordulhat az is, hogy valaki azért bukik le, mert egy arra illetékes személy fülön csípi. Ennek kellene lennie az egyetlen pontnak, mégis azt gondolom, hogy Ukrajnában ezekből az esetekből van a legkevesebb.
S hogy miért van ez?
Ukrajna maga a korrupció. Hiába mondta Volodomir Zelenszkij 2022 novemberében, hogy Ukrajnában nincs, és nem is lesz korrupció, nagyon is van. S egyre inkább az az érzésem, hogy keleti szomszédunknál csak az állammal együtt szűnhet meg a korrupció. A helyzet menthetetlennek látszik!