Kijev nyugati szövetségesei – köztük az Egyesült Államok is – határozottan elítélték az ukrajnai Szumi városát ért orosz rakétatámadást, amely több tucat ember – köztük két gyermek – halálát okozta, 117-en pedig megsebesültek – erről számolt be a sajtó. Mint már tudjuk, két ballisztikus rakéta csapódott be vasárnap délelőtt Szumi városközpontjába az állami egyetem és a kongresszusi központ közelében, a támadó fegyverek komoly pusztítást végeztek.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Donald Trump amerikai elnök a támadással kapcsolatban azt mondta, hogy az „szörnyű” volt, és hogy „azt mondták neki, hogy hibát követtek el”, de nem bocsátkozott részletekbe. Volodimir Zelenszkij ukrán vezető sürgette, hogy maga Trump látogasson el Ukrajnába, és nézze meg, milyen pusztítást hozott az orosz invázió.
– Kérem, mielőtt bármilyen döntést hozna, bármilyen tárgyalási formát, jöjjön el, és nézze meg az embereket, a civileket, a harcosokat, a kórházakat, a templomokat, a gyerekeket, akik meghaltak – mondta a CBS 60 Minutes című műsorának adott interjúban.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter, miközben részvétét nyilvánította az áldozatok hozzátartozóinak, azt mondta, hogy a támadás „tragikus emlékeztető” arra, hogy a Trump-kormányzat miért „fordít annyi időt és erőfeszítést arra, hogy megpróbálja befejezni ezt a háborút”. Korábban Trump ukrajnai különmegbízottja, Keith Kellogg nyugalmazott altábornagy keményebben fogalmazott, mondván, hogy a támadás átlépte „a tisztesség minden határát”.
Friedrich Merz, aki várhatóan a jövő hónapban veszi át Németország kancellárjának tisztségét, az ARD német közszolgálati televíziónak nyilatkozva kijelentette, hogy a Szumi elleni támadás „alattomos, súlyos, szándékos háborús bűncselekménynek” minősül.
Olaf Scholz leköszönő német kancellár eközben azt mondta, hogy a támadás megmutatta, „mit ér Oroszország állítólagos békekészsége”. Emmanuel Macron francia elnök „az emberi életek, a nemzetközi jog és Trump elnök diplomáciai erőfeszítéseinek szemérmetlen semmibevételével” vádolta Oroszországot.
– Erős intézkedésekre van szükség, hogy tűzszünetet kényszerítsék Oroszországot – mondta. A támadást „barbárnak” minősítve Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hozzátette: „Oroszország volt és marad az agresszor, aki durván megsértette a nemzetközi jogot”.
– Sürgősen határozott intézkedésekre van szükség a tűzszünet kikényszerítése érdekében. Európa továbbra is a partnerek felé fogja nyújtani a kezét, és továbbra is erős nyomást gyakorol Oroszországra, amíg a vérontás véget nem ér, és amíg igazságos és tartós béke nem születik, Ukrajna feltételei szerint – tette hozzá.
Sir Keir Starmer brit miniszterelnök kijelentette, hogy „megdöbbentőnek tartja Oroszországnak a civilek elleni szörnyű támadásait Szumiban”. António Guterres ENSZ-főtitkár szóvivője azt mondta, hogy „mélységesen megdöbbent” a rakétatámadás hírére.
„A civilek és polgári objektumok elleni támadások a nemzetközi humanitárius jog szerint tilosak, és az ilyen támadásoknak, bárhol is történjenek, azonnal véget kell vetni” – tette hozzá. Guterres hangsúlyozta, hogy az ENSZ támogatja „az igazságos, tartós és átfogó békére irányuló érdemi erőfeszítéseket, amelyek teljes mértékben fenntartják Ukrajna szuverenitását, függetlenségét és területi integritását”.
Megszólaltak még mások is Nyugaton, de azzal senki nem foglalkozott, amit az orosz védelmi minisztérium állított, amely szerint a hadsereg vasárnap az ukrán Szeverszk haderőnem parancsnoki állományának egyik találkozóhelyén csapott le Szumiban a rakétákkal. Az egyik áldozatot meg is nevezték, ő a 26. tüzérdandár helyettes parancsnoka, Jurij Jula.
Megjegyezték, hogy a csapás több mint 60 ukrán fegyverest ölt meg. Mint a védelmi minisztériumban kifejtették, Kijev továbbra is emberi pajzsként használja a lakosságot, a sűrűn lakott város központjában katonák részvételével tartanak rendezvényeket. Azt, hogy az orosz hadsereg egy ukrán díjátadó ünnepségen csapott le, a hírek szerint megerősítette Maria Bezuhla ukrán parlamenti képviselő, és erről beszélt Konotop polgármestere, Szemenikhin is.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pedig arról beszélt, bizonyítékuk van arról, hogy az ukrán katonai vezetők nyugati kollégáikkal találkoztak a rakétatámadás sújtotta Szumiban.
Valójában az történhetett, hogy az orosz rakéták egy katonai rendezvényre csaptak le, csak mivel azokat bevitték civil környezetbe, így a támadásnak nem csak katonák estek áldozatul. Ha így van, akkor azért is azt is fel lehetne tenni kérdésnek, hogy mit keres egy katonai díjátadó ünnepség az állami egyetem és a kongresszusi központ közelében…?
De rendben van, fogadjuk el az ukrán narratívát, és vegyük alapnak, hogy az orosz rakéták valamilyen okból civil környezetbe csapódtak, és 34 áldozatot követeltek. (A legfontosabb: Részvétünk az áldozatok hozzátartozóinak, és jobbulást kívánunk a sérülteknek!) Hány ilyen támadás volt korábban Gázában, Irakban vagy éppen Afganisztánban? S vajon mindig ennyire felbolydult a világ? Hol voltak akkor a Macronok, a von de Leyenek vagy éppen a Merz-ek? Vagy a támadás csak akkor barbár, ha az oroszok lövik ki a rakétákat?
Itt van például egy friss eset. Virágvasárnap reggel és a nagyhét elején Izrael támadásokat indított a gázai Baptista Egyház Kórháza ellen, megsemmisítette az utolsó részben működő létesítményt, valamint az enklávéban megmaradt palesztin keresztények jelenlétét. A Jeruzsálemi Egyházmegye határozottan bírálta azokat a rakétatámadásokat, amelyek hétfőn a gázai Al-Ahli Arab Kórház ellen irányultak, amely intézmény a jeruzsálemi anglikán egyház által működtetett intézmény.
S hol maradt a Nyugat felháborodása? Pedig a szumi tragédiához hasonló eseteknek se szeri, se száma Gázában! Ha a képmutatás ölni tudna, egy másodperc alatt eltűnne a nyugati politikai elit…