Az ukrán katonai hírszerzés által a The Kyiv Independent-tel megosztott adatok szerint Oroszország ballisztikus rakétatermelése legalább 66 százalékkal nőtt az elmúlt egy év alatt – ezt itthon az Index szemlézte. Mint írták, Moszkva jelenleg havonta 60-70 Iszkander-M ballisztikus rakétát és 10-15 hiperszonikus Kinzsal rakétát gyárt, szemben a 2024 tavaszi 40-es, valamint a Kinzsal esetében 4-5 darabos számmal.


A rakétás támadások az elmúlt hónapokban egyre halálosabbaknak bizonyultak Ukrajna számára, mivel a légvédelmi rakéták készletei – különösen az amerikai gyártmányú Patriot rendszerekhez – jelentősen megfogytak.

A hírszerzési adatok szerint Oroszország csaknem hatszáz Iszkander-M és több mint száz Kinzsal rakétával rendelkezik készletében. 2022 végén még úgy tűnt, hogy Oroszország kimerítette ballisztikus rakétakészleteit, ám 2024 decemberére már havi 40-50 Iszkander rakétát gyártottak.

Az orosz termelés bővülése komoly aggodalmat kelt Ukrajnában, mivel a ballisztikus rakéták termelése ma már meghaladja a Patriot légvédelmi rendszerekhez szükséges PAC-3 MSE rakéták teljes gyártását.

A Lockheed Martin csak 2027-re tervezi az évi 650 darabos termelést elérni. Oroszország ráadásul a legújabb Iszkander rakétákat radarcsalogató eszközökkel és kiszámíthatatlanabb repülési útvonalakkal szerelte fel, ami még a Patriot rendszerekkel szemben is nehezíti lelövésüket.


Az ukrán hírszerzés szerint Oroszország hatvan észak-koreai KN-23 rakétával is rendelkezik, amelyek egy tonnás robbanófejjel vannak felszerelve – erősebbek orosz megfelelőiknél. A cirkálórakéták termelése szintén folyamatosan növekszik: havonta 20-30 Iszkander-K, 60-70 X-101, 25-30 Kalibr, valamint további típusok gyártására képes Moszkva.

Ennyit a lesajnált orosz hadiiparról, amit nyugaton úgy igyekeznek beállítani, hogy padlón van, és – részben a szankciók hatására – képtelen teljesíteni. A helyzet azonban az, hogy az orosz rakétagyártás nagyon is létezik, és komoly fenyegetést jelent Ukrajna számára.

Nagy kérdés azonban, hogy mi van az Oresnyik és a Szarmat rakéták gyártásával. Vajon mennyi lehet belőle az oroszoknak, és gyártanak-e mostanság ilyen fegyvereket? Úgy hiszem, ezt az ukránok is szeretnék megtudni, és nem akkor, amikor a rakéták megérkeznek. Akkor már késő lesz!


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét